Dziękczynienie za dar beatyfikacji Rodziny Ulmów

W sobotę 11 listopada 2023 r. w kalwaryjskiej Bazylice odbyło się dekanalne dziękczynienie za dar beatyfikacji Rodziny Ulmów. Tego dnia każda parafia należąca do dekanatu Kalwaria Pacławska otrzymała relikwie błogosławionych z Markowej.

Dziękczynienie rozpoczęło się od konferencji, którą wygłosił ks. Grzegorz Czerwonka z Archidiecezji Przemyskiej. Zachęcił on do dziękowania Panu Bogu za beatyfikację, która – jak podkreślił – została dana jako dar, ale i zadanie dla Kościoła, zwłaszcza dla małżeństw i rodzin. Tym zadaniem, jak przekonywał ks. Czerwonka, jest odpowiedzialne realizowanie osobistego powołania do świętości, a pomocny w jego wypełnieniu może być dla każdego wzór błogosławionych Wiktorii, Józefa i ich dzieci.

Kolejnym punktem uroczystości była modlitwa różańcowa, a po niej Eucharystia, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Krzysztof Chudzio z Przemyśla.

ogosławiona rodzina, Józef i Wiktoria, Stasia, Basia, Władzio, Franiu, Antoś i Marysia oraz ich dziecko, które pozostawało jeszcze pod sercem matki, Ulmowie. Ogólnie zachwycają nas, ale też wprowadzają w świat wartości, które nie tylko są uniwersalne, ale ważne i przydatne, a nawet konieczne do codziennej egzystencji – podkreślił bp Chudzio w swojej homilii.

W dalszej części kazania hierarcha dziękował błogosławionym z Markowej za naukę i przykład budowy życia rodzinnego osadzonego na mocnych fundamentach wiary oraz na miłości Boga i bliźniego. Ponadto ksiądz biskup ukazał ich jako wzór rodziny pełnej miłości, cierpliwości i wzajemnej troski o siebie. Rodziny otwartej na dar życia przyjmowany z radością, z miłością i odpowiedzialnością.

Na zakończenie Mszy świętej wszystkie parafie dekanatu Kalwaria Pacławska otrzymały relikwie błogosławionej rodziny Ulmów.

Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z dziećmi ponieśli śmierć męczeńską 24 marca 1944 r. Zginęli z rąk niemieckich żołnierzy za ukrywanie Żydów. Ich beatyfikacja odbyła się 10 września 2023 r.

Beatyfikacja miała miejsce 10 września 2023 roku w Markowej.

Kalendarz wydarzeń

Jeśli chcesz na bieżąco znać zbliżające się wydarzenia, koniecznie sprawdź kalendarz Sankuarium.