W dniu 27 maja 2022 r. w Kalwarii Pacławskiej, w Bazylice Mniejszej, odbyło się uroczyste podsumowanie prac realizowanych w ramach projektu „Kalwaryjskie Fortalicium Fredry – konserwacja, rewaloryzacja i roboty budowlane przy zabytkowych obiektach klasztornych wraz z kaplicami kalwaryjskimi”. Uroczystości rozpoczęła Msza święta połączona z poświęceniem odrestaurowanych budynków kalwaryjskich. Towarzyszył jej wykład „Fundacje kalwaryjskie” o. Piotra Bielanina oraz wykłady Wojciecha Kozaka „Między kapliczką a bazyliką – prace konserwatorskie kościoła i czterech kaplic Sanktuarium Matki Bożej i Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej” oraz Andrzeja Potaczały „Prace konserwatorsko- budowlane przy zabytkowych obiektach gospodarczych, kamienicy, kościoła i klasztoru”.
W podsumowaniu zabytkowych projektów klasztornych wziął udział prof. dr hab. Piotr Gliński W-ce Premier minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawiciele władz parlamentarnych na czele z posłem na Sejm RP Markiem Kuchcińskim, a także władze regionalne i instytucje Województwa Podkarpackiego. Wydarzenie uświetnił koncert „Muzyka narodów” w wykonaniu Trio Rodzinnego.
W ramach projektu powstała nowa przestrzeń przeznaczona na cele kulturalno-edukacyjne o powierzchni 2 391,44 m², gdzie utworzono nowe oferty dla turystów takie jak:
- Centrum informacji turystycznej. Profesjonalne centrum – sala wyposażona w sprzęt audiowizualny do przekazu informacji historycznej o Kalwarii Pacławskiej oraz propozycji atrakcji turystycznej oparty o wirtualnym spacerem wraz z nagranym głosem lektora w języku polskim, angielskim, ukraińskim i słowackim. Sterowany przez moderatora lub w wersji automatycznej z lektorem, który oprowadza widzów po terenie.
- Stała ekspozycja – sala Andrzeja Maksymiliana Fredry
- Stała ekspozycja – sala Szczepana Józefa Dwernickiego
- Stała ekspozycja – sala Matki Bożej Kalwaryjskiej
- Stała ekspozycja – sala misyjna
- Tematyczne ekspozycje czasowe – które dotyczą historii okresu powojennego na Podkarpaciu organizowane we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Pod działalność kulturalno-edukacyjną powstały nowe sale wykładowe i warsztatowe w budynku kamienicy i sala audytoryjna na 160 miejsc w dawnym budynku gospodarczym. Zmodernizowane budynki wyposażone zostały w nowy sprzęt multimedialny i niezbędne meble.
Wartość projektu i źródła finansowania:
- Planowany całkowity koszt realizacji Projektu – 25 275 171,54 PLN
- Kwota wydatków kwalifikowanych – 24 605 920,27 PLN
- Dofinansowanie projektu w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 20 915 032,23 PLN
- Środki własne Klasztoru – 3 690 888,05 PLN
z tego:
- pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie – 1 890 093,00 PLN
- dotacja z Fundacji Brat Słońce – 202 647,54 PLN
Informacje przygotował: Kierownik Projektu Józef Skiba
Gratulacje i podziękowania wszystkim, którzy byli zaangażowani w realizacje projektu w imieniu Komisji Europejskiej złożył Christopher Todd – Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej:
„Sztuka sakralna stanowi ważny element dziedzictwa kulturalnego Europy, które jest przynależne wszystkim jej obywatelom. Dlatego też dofinansowanie tego XVIII – wiecznego kompleksu klasztornego kwotą niemal 21 mln złotych realizuje fundamentalne wartości jakie przyświecają europejskiej Polityce Spójności. Inwestycja ta wzmacnia pamięć o naszej wspólnej historii, dorobku kultury europejskiej,
której ważnym elementem jest dziedzictwo kulturalne polski. Przyczynia się jednocześnie do pielęgnacji słynnej polskiej gościnności w duchu wzajemnej pomocy, co stanowi również fundamenty Unii Europejskiej.”
Odnośniki do relacji z uroczystego zakończenia projektu
https://www.franciszkanie.pl/artykuly/kalwaryjskie-fortalicium-fredry-w-nowej-krasie
https://www.zycie.pl/informacje/artykul/35204,kalwaria-zmienia-swoje-oblicze-i-jeszcze-bardziej-otwiera-sie-na-turystow-zdjecia
Galeria zdjęć z uroczystego zakończenia projektu