Rozmaitości

Kalwaryjskie ciekawostki

W każdym klasztorze, a tym bardziej w takim starym, jak kalwaryjski, znajdzie się wiele rozmaitości czy rzeczy niezwykłych. I nie chodzi tutaj o tabuny duchów, które nocą plądrują klasztorne korytarze czy krużganki, ale o inne ciekawostki, które to w normalnych domach czy ich otoczeniu niełatwo jest znaleźć. Większość kalwaryjskich “rozmaitości” związana jest z historią, bądź funkcjonowaniem tego miejsca, inne jak, np. sejsmograf, tylko sobie tu rezydują.

Chcemy z bliższa pokazać wam ciekawe kalwaryjskie malowidła, czy opowiedzieć kalwaryjskie legendy. Warto wyjść poza klasztor, aby dowiedzieć się, że i w wiosce roi się od zabytków i rzeczy ciekawych, chociażby stara zabudowa Kalwarii. Ubogacają one to miejsce i dla wielu mogą stanowić ważny punkt na trasie zwiedzania.

Wielu pielgrzymów, czy osób tu przybywających najczęściej ich nie zauważa, bądź nie ma do nich bezpośredniego dostępu, warto więc poświecić im trochę miejsca w witrynie internetowej, aby jak najszersza grupa osób ciekawych Kalwarii Pacławskiej mogła się z nimi zapoznać.

Lista ciekawostek nie jest zamknięta, na witrynie jak i w rzeczywistości. Ciągle pojawia się cos nowego, godnego zauważenia, o czym też postaramy się na bieżąco informować, tych którzy tu zaglądają.