Dla pielgrzymów

Z myślą o pielgrzymach z Ukrainy i nie tylko…

Wielkimi krokami zbliża się tzw. Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej. Już w najbliższą niedzielę, 5 sierpnia, odbędzie uroczyste przeniesienie figury Matki Bożej Zaśniętej z Jej „grobu” do Kaplicy Domku Matki Bożej. Tam będzie oczekiwać ona na uroczyste przeniesienie do kościoła w dniu 11 sierpnia. Wtedy też rozpoczną się uroczystości odpustowe w Kalwarii Pacławskiej. Niezwykle barwne i tradycyjne misterium związane z tajemnicami Zaśnięcia, Pogrzebu i Wniebowzięcia Matki Bożej przyciąga rzesze pielgrzymów, nie tylko z Podkarpacia, ale z najodleglejszych nieraz zakątków Polski i zagranicy.

W tym roku kalwaryjskie uroczystości będą miały szczególnych charakter, przypadają bowiem w Jubileuszowym Roku 350-lecia tego niezwykle urokliwego sanktuarium. Centralnym uroczystościom, w dniu 13 sierpnia przewodniczyć będzie, abp Stanisław Gądecki z Poznania, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wraz z biskupami metropolii przemyskiej a także z zagranicy. Odsłonięty i poświęcony zostanie również pomnik ku czci św. Jana Pawła II, który gościł na kalwaryjskim wzgórzu pięćdziesiąt lat temu, w 300-lecie Kalwarii Pacławskiej. Uwieńczeniem tego dnia będzie prapremiera Oratorium Kalwaryjskiego – „Oto Matka Twoja”, utworu skomponowanego specjalnie z okazji jubileuszu 350 lat Kalwarii Pacławskiej.

Od kilkudziesięciu lat ponownie na Kalwarię Pacławską pielgrzymują mieszkańcy Ukrainy, i to nie tylko z tych rejonów położonych blisko granicy, ale także ze Lwowa i jego okolic. W tym roku kalwaryjscy franciszkanie przygotowali dla braci i sióstr ze wschody miłą niespodziankę – Nowennę za wstawiennictwem o.Wenatego Katarzyńca w języku ukraińskim.

Ten Czcigodny Sługa Boży, którego proces beatyfikacyjny został zakończony w 2016 r., urodził się w 1889 r. w Obydowie, 46 kilometrów od Lwowa i przez całe niemal swoje, krótkie życie był związany ze Lwowem. Zmarł w opinii świętości w 1921 r. w Kalwarii Pacławskiej. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1950 r. Od marca 2018 r., po ponownym rozpoznaniu, jego doczesne szczątki spoczęły w kościele.

Pielgrzymi przybywający do Kalwarii Pacławskiej i nawiedzający grób o.Wenantego będą mogli również nabyć obrazek z modlitwą w języku angielskim, niemieckim, francuski, włoskim, hiszpańskim, chorwackim, serbskim i ukraińskim.

o.Edward Staniukiewicz